Zpět: Úvod / Návštěvnický program

Zámek Litomyšl

Renesanční perla Východních Čech

 

 

Litomyšlský zámek je hlavní dominantou Zámeckého návrší i celého města a jednou z nejvýznamnějších památek renesance u nás. Jeho jedinečnost potvrdil zápis na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1999, ale i prohlášení Národní kulturní památkou již v roce 1962.

 

Vystavěn byl Vratislavem z Pernštejna v letech 1568 - 1581. Dalšími majiteli byli postupně Trattmansdorffové, Waldstein – Wartenbergové a Thurn – Taxisové. Unikátní je zejména sgrafitová výzdoba zámku. Zámecké zdi zdobí 8000 psaníček s originálními motivy a vzácný soubor sgrafit figurálních. Sgrafita byla v 70. letech kompletně zrestaurována. Zámek se pyšní také klasicistním zámeckým divadélkem s dochovaným souborem jevištních dekorací od Josefa Platzera. Na světě najdete pouze tři další původní divadélka tohoto typu.

 

Zámek Litomyšl nabízí 2 prohlídkové okruhy. Základní prohlídkovou trasu, která představuje to nejzajímavější ze zámku – unikátní zámecké divadlo, figurální sgrafita a reprezentační sály. Prodloužený prohlídkový okruh je navíc rozšířen o návštěvu hostinských pokojů a zámecké kaple. V budově zámku můžete dále navštívit také mimořádnou expozici historických klavírů Národního muzea, Městskou obrazárnu ve 2. patře zámku a expozici soch Olbrama Zoubka v Zámeckém sklepení.