Kopie v umění existovaly po staletí. V minulosti nebyly jen vedlejším produktem tvorby umělců nebo výtvory spojovanými s plagiátorstvím a falsifikací. Také kopie byla chápána jako cenné dílo a otázka původnosti vzorů nebyla pojímána tak striktně. Být někým kopírován byla čest. Kopie byly vytvářeny i jako forma reprodukce a rozšíření originálů, podobně jako to dnes umožňuje fotografie, xerox, počítačové tisky a jiné techniky. V dnešní době mají zase nezastupitelnou úlohu jako dokument zachovávající podobu ztracených nebo zničených originálů. Jsou také stále častěji používány jako náhrada uměleckých děl tam, kde jejich špatný stav už neumožní jejich setrvání na původním místě (jmenujme například sochy na Karlově mostě).
Kopírování zůstává i dnes v různé míře součástí výuky studentů uměleckých škol. Právě restaurátorské studium má v náplni kopírování jako elementární součást průpravy pro odbornou činnost. Pro zachování historických malířských, sochařských děl i děl grafiky nebo knižní malby je mimořádně důležité poznat, jakým způsobem byly vytvořeny. Jen tehdy může být restaurátorský zásah úspěšný.
Díky projektu DOCEO PRO CULTURA, který se na Fakultě restaurování Univerzity Pardubice realizuje od dubna 2013, bylo možné v rámci inovované výuky předmětů Výtvarná příprava a Specializovaná výtvarná příprava posílit důraz na seznámení se s historickými výtvarnými technikami. Současná výstava Fakulty restaurování ve výběru představuje studentské práce – kopie historických děl – vzniklé v průběhu dvou uplynulých let. Vedle sádrových odlitků tzv. ztracenou formou a sekaných kopií sochařských děl v kameni je v sochařské části prezentováno i využití nejmodernějších postupů (3D scanner, 3D robotická ruka). Z malířských děl jsou vystaveny ukázky kopií detailů gotických a renesančních maleb provedené vaječnou temperou, z grafických technik příklady kopií v technikách křídové a škrábané litografie. Výstava je doplněna ukázkami kopií kovových částí historických knižních vazeb.
Název výstavy: Originál / Kopie
- dubna – 17. května 2015
Piaristický kostel Nalezení sv. Kříže v Litomyšli
Kontakt: doc. Tomáš Lahoda, ak. mal., e-mail: tlahoda@hotmail.com
Výstava je realizovaná díky projektu DOCEO PRO CULTURA – Inovace vzdělávacích procesů Fakulty restaurování (reg. č. CZ.1.07/2.2.00/28.0268). Současně s ní je vydán také katalog (distribuován bezplatně).