LITOMYŠL / Cílem konference je poskytnout ředitelům škol, pedagogům, rodičům a studentům inspiraci s možností lépe se zorientovat v současných vzdělávacích trendech a ve způsobech vedení školy v třetím tisíciletí. Na přednáškách a workshopech se představí přední čeští odborníci. Účastníci se mohou těšit například na Pavla Kysilku, Rostyu Gordon Smith nebo Jitku Kmentovou. Mezinárodní rozměr dodává konferenci vzácný host z Izraele Opher Brayer, který přijede do Litomyšle představit svou unikátní metodu na rozvoj matematického myšlení a kreativity. Festival se koná pod záštitou starosty města Litomyšle Radomila Kašpara, který bude konferenci zahajovat a pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, který se zúčastní panelové diskuze na téma vzdělávání v pondělí od 18:00.
„Kdybych byla návštěvníkem festivalu, nenechala bych si ujít hned několik témat,” říká s úsměvem Věra Krejčová, odborná garantka konference. „Například výuka zaměřená na kreativitu, jak ji vyvinul Opher Brayer, náš host z Izraele, je úžasná. Brayerova metoda je plná pohybu a učí mimo jiné i matematiku. Účastníci si ji mohou zkusit přímo na vlastní kůži během workshopu,” dodává Věra Krejčová.
Česko, digitální věk, vzdělávání. To je téma Pavla Kysilky, ekonoma, který byl například odpovědný za přípravu a realizaci rozdělení československé měny a zavedení české koruny. Podle Kysilky se musí vzdělávání zásadně změnit, pokud chce Česko obstát v digitálním věku.
„Dalším tématem přednášek je například odpovědnost dětí nebo jak se správně ptát,” vypočítává Věra Krejčová a pokračuje, „máme tu workshop s provokativním názvem: Líný učitel. Za zmínku také stojí dílna Post Bellum: Lidi to tak nenechaj.”
Druhý ročník festivalu se po loňském úspěchu rozhodli pořadatelé prodloužit. Začíná o den dříve sérií inspirativních přednášek a nově byl do programu zařazen diskuzní panel na téma vzdělávání. Očekává se 140 účastníků, kteří přijedou z celé České republiky. Budou to převážně ředitelé a učitelé základních škol, kterým je konference primárně určena. Na přednáškách a workshopech se vystřídá 27 řečníků a lektorů. Program obohatí i vystavovatelé. Velký zájem bude jistě o virtuální realitu nebo stavebnice, na kterých se mohou žáci učit programovat roboty.
Proč právě v Litomyšli? „Litomyšl je nejen město kultury, ale také vzdělávání. Na Zámeckém návrší byla například jedna z prvních tiskáren na českém území, fungoval zde klášter a několik let dokonce biskupství. Řád Piaristů, který zde založil školu pro chudé chlapce, využíval na svou dobu velice pokrokové metody výuky. Dnes je na Zámeckém návrší dokonce fakulta restaurování,“ vysvětluje David Zandler, ředitel příspěvkové organizace Zámecké návrší, která konferenci pořádá. „Myslíme si, že bychom v této tradici měli pokračovat a festival Nakopněte svoji školu je jednou z možných cest. Navíc věříme, že význam a kouzlo tohoto místa může na všechny pozitivně zapůsobit a být tou potřebnou inspirací k nakopnutí,“ uzavírá David Zandler.